افزایش توانمندی در جنگ‌های الکترونیک

گفتگویی با: دکتر مولوی ( رئیس گروه و عضو هیئت علمی دانشکده پست و مخابرات ایران)
همراه با رشد فناوری‌های اطلاعاتی و ارتباطاتی چهره جنگ‌های نظامی در دنیا نیز تغییر کرده و انواع جدیدی از جنگ پا به عرصه وجود گذاشته است.
جنگ الکترونیک، جنگ اینترنتی، جنگ رایانه‌ای، جنگ مجازی، جنگ اطلاعاتی، جنگ روانی، جنگ رسانه‌ای و جنگ‌های فضایی همانند جنگ ستارگان اصطلاحاتی هستند که این روزها در ادبیات سیاسی و نظامی در سطح بین‌الملل مطرح می‌باشند. اخیرا" نیز وزیر کشور در پی 2‌سانحه سقوط هواپیما در ایران احتمال دخالت بیگانگان از طریق جنگ الکترونیک را مطرح کرد موضوعی که با انتقاد نمایندگان مجلس و تکذیب برخی مقامات مواجه شد. در همین حال اخیرا" وزیر دفاع نیز از پیشرفت‌های چشمگیر کشورمان در زمینه جنگ الکترونیک سخن گفته است، اما جنگ الکترونیک چیست، چه ماهیتی دارد، تکنیک‌های به کار رفته در آن کدام است و مرز میان جنگ الکترونیک و جنگ اینترنتی و رایانه‌ای و سایر جنگ‌ها چیست؟

در همین ضمینه گفتگویی داشته ایم با دکتر مولوی مدرس دانشکده پست و مخابرات ایران:امروزه به خاطر پیشرفت در تکنولوژی ارتباطات و الکترونیک جنگ‌ها به سمت الکترونیکی شدن پیش می‌رود. یعنی جنگ‌ها از حالت سنتی و لشگرکشی کم‌کم خارج می‌شود و بیشتر تجهیزات الکترونیکی است که می‌تواند هدایت موشک‌ها، تانک‌ها و حتی هواپیماها را از راه دور بر عهده بگیرد. دکتر مولوی با این توضیح می‌افزاید از طرف دیگر خود تجهیزات نظامی که انسان در هدایت آن‌ها دخیل است از ابزارهای الکترونیکی پیشرفته‌ای استفاده می‌کنند که به عنوان یک چشم الکترونیکی برای ما کار می‌کنند که می‌توانند اهداف را ردیابی و آشکارسازی کنند و هدف را از بین ببرند.
وی می‌گوید باید توجه داشت که ضد جنگ الکترونیک هم وجود دارد یعنی تولیدکنندگان تجهیزات نظامی خود، سلاح‌هایی را برای خنثی‌سازی کارآیی این ادوات می‌سازند به عنوان مثال اگر رادار موشکی هدفی را دنبال می‌کند تا به آن برخورد کند هدف می‌تواند به وسیله پارازیت‌اندازهایی، سیگنال‌های ارسال شده به موشک را مورد هجوم قرارداده، با آن‌ها تداخل کند و مانع برخورد موشک به هدف گردد. کلیه تجهیزاتی که با امواج الکترونیکی کار می‌کنند می‌توانند با تداخل امواج و اختلال در آن‌ها کارایی لازم را از دست بدهند. یا آن‌ها را به گونه‌ای می سازند که از دید رادار پنهان بمانند همانند هواپیماهای به اصطلاح نامرئی که آمریکا در جنگ عراق و افغانستان از آن‌ها استفاده کرد، این هواپیماها سیگنال‌هایی را که برای شناسایی به سوی آن‌ها ارسال می‌شوند منعکس نمی‌کنند که به گیرنده به عنوان مثال ماهواره برسد تا آشکارسازی انجام دهد.
رئیس گروه مخابرات دانشکده مخابرات می‌گوید: در جنگ اخیر آمریکا در عراق از بمب‌های الکترومغناطیسی استفاده می‌شد که بعد از رها شدن از هواپیما و منفجرشدن تشعشعات الکترو مغناطیسی قوی به وجود می‌آورد و نتیجتا" باعث می‌شد که تمام ارتباطات رادیویی، بی‌سیم و وسایل ارتباطاتی نظامی و غیرنظامی تا شعاع چندین کیلومتر مختل شود. در این جنگ از بمب‌های گرافیکی هم استفاده می‌شد که سبب می‌شد هیچ نوع ارتباطاتی حتی با سیم هم صورت نپذیرد.
دکتر مولوی می‌افزاید جنگ الکترونیک انواع و اقسامی دارد خود جنگ الکترونیک، ضد جنگ الکترونیک و ضد ضد جنگ الکترونیک که اینها همه بر می‌گردد به خنثی کردن حمله الکترونیکی و دفاع در برابر آن.
وی با اشاره به جنگ‌های جدید می‌گوید: ما می‌خواهیم در امنیت زندگی کنیم و حال چه دشمن داشته باشیم و چه نداشته باشیم باید از این جهت خود را قوی کنیم در حال حاضر کشورهای صنعتی و پیشرفته در این زمینه سرمایه‌گذاری و کارهای زیادی کرده‌اند، آن‌ها سلاح‌هایی را به ما می‌فروشند که ضد آن‌ها را برای خود تولید می‌کنند به نظر من باید به صورت بنیادی در این زمینه سرمایه‌گذاری کنیم و تحقیقات عملی فراوانی انجام دهیم تا خودمان بتوانیم تجهیزات نظامی و الکترونیکی را تولید کنیم.

 

 

/ 7 نظر / 14 بازدید
سمیرا

مطلب خیلی جالبی بود راجع به استاد مولوی این اطلاعات رو نداشتم

مطلب خیلی جالبی بود راجع به استاد مولوی این اطلاعات رو نداشتم

سمیرا

مطلب خیلی جالبی بود راجع به استاد مولوی این اطلاعات رو نداشتم

سپیده(من عاشق نمیشم)

سلام به چه عجب صفا آوردی به کلبه درویشیه ما در مورد دانشگاه ها به هر کجا که روی آسمان همین رنگ است آرزومند آرزوهای سبزت

محسن

جالب بود من دانشجوی کارشناسی پست هستم

مدیریت

ممنون از شما و همه بچه های رشته پست

مدیریت

ممنون از شما و همه بچه های رشته پست و پست بانک