گزارش آشوب در دانشکده پست و مخابرات ایران

 

 

خردادماه سال 138٧:

درپی به نتیجه نرسیدن صحبتهای انجمن تازه تاسیس دانشجویان دانشکده مخابرات با رییس ، معاونین ، رییس گروهها ، رییس اداره آموزش و تنی چند از اعضای هیئت علمی دانشگاه مبنی بر رسیدگی به وضعیت نابسامان دانشکده، سختگیریها، میزان مشروط شدگان و اخراجیهای دانشکده در همین مورد و پاره ای از انصراف دهندگان از تحصیل و تعلیق شدگان از ترم در بعد از ظهر پنجشبه که به صورت فوق العاده تشکیل شده بود ، تعدای از دانشجویان معترض به وضعیت نامناسب جلسات خواستار خروج جمعیت 300 نفره دانشجویان از محوطه دانشکده و تجمع آنها در حیاط مرکزی دانشکده و بلوار دانش شدند. با گذشت دقایقی و در حالی که ممانعتی برای خروج تجمع کنندگان روبروی دربها صورت نمی گیرد، اجتماع کنندگان از حیاط خارج شده ، به سمت خیابان دانش و جناح حرکت می کنند و در این میان افراد اخراجی دانشکده با شعارهای تند و معترضانه و پرتاب سنگ ، جو را ملتهب می نمایند و شروع به شکستن پنجرهای درب اصلی دانشگاه مینمایند . تماس نیروهای حراست  با مسئولان وزارت ارتباطات و کسب تکلیف از آنها بی نتیجه می ماند و هیچ یک از مدیران ارشد وزارت ارتباطات و وزارت علوم در دسترس نمی باشند.
پرتاب سنگ به همراه شعارهای توهین آمیز و ساختارشکن علیه دانشکده که از سوی برخی افراد اخراج شده در جمع دانشجویان در برابر نیروهای حراستی داده شد،حتی باعث تحریک عوامل انتظامی اطراف دانشکده و ترمینال و وادار کردن آنان به اشتباه و قرار گرفتن در مسیر سناریویی می شود که از پیش قابل پیشبینی بود و آن تعقیب و درگیری با تظاهرات کنندگان و کشیده شدن به داخل کلاسهای دانشجویان می بود. در زمانی کوتاه ، تجمع و راهپیمایی به شورشی عظیم علیه آموزش عالی کشور تبدیل می شود و در حالی که مدت زمان حضور نیروی انتظامی در محوطه دانشگاه براساس گزارش های وزارت کشور، اطلاعات و نهاد ریاست جمهوری بین 3تا 4 ساعت بیشتر نبوده است ، اما معاونت دانشجویی وزارت علوم میزان تخریب را کلیه اطاقها و اموال دانشگاه  اعلام می نماید و این در حالی بود که قبل از ورود نیروی انتظامی به محوطه ، صدای شکستن شیشه و پرتاب اشیا و وسایل دانشجویان از پنجره کلاسها به بیرون شنیده می شد که این حرکت پس از خروج نیروهای حراستی  هم تا صبح ادامه یافت به گونه ای که بسیاری از اتاق ها، میزها و وسایل مطالعه دانشجویان ، یخچال ها، کیوسک های مطبوعاتی و تلفن و درب و پنجره دانشگاه شیشه ها و کامپیوترهای موجود در سایت و اتاق مسئولین دانشگاه تخریب و دچار آسیب های جدی شدند.
درگیری های پراکنده که از غروب پنجشنبه آغاز شده بود، تا صبح روز جمعه ادامه یافت و افراد نقابدار مستقر در دانشگاه و خیابانهای مشرف به خیابان دانش با پرتاب سنگ و اشیای سخت و سردادن شعارهایی علیه وزارت آموزش عالی ، درصدد تهییج دانشجویان از یک سو و شدت عمل نیروهای انتظامی و امنیتی در برخورد با دانشجویان در سوی دیگر بودند.
حدود ساعت 11 صبح ، بالاخره جلسه شورای دانشجویی وزارت علوم به همراه رییس نیروی انتظامی تهران بزرگ تشکیل می شود و حادثه شب گذشته را بررسی می نماید. حوالی ظهر روز جمعه به نیروهای انتظامی دستور داده می شود که از صحنه خارج شوند. در این میان برخی چهره های سیاسی جهت ابراز همدردی با دانشجویان وارد دانشگاه می شوند.
 فضای دانشگاه همچنان متشنج است و سخنان برخی از این چهره های سیاسی که برای آرام کردن دانشجویان به داخل دانشکده رفته بودند، در پی بی نتیجه بودن شعله های خشم آنان را شعله ورتر می سازد به گونه ای که بار دیگر گروه هایی سازمان یافته دانشجویی از محوطه دانشکده خارج شده و در خیابان دانش و روبروی درب ترمینال ضمن ضرب وشتم نقابداران و ایراد خسارت به اموال عمومی ، درگیری های پراکنده ای را با نیروهای انتظامی مستقر در اطراف دانشکده و ترمینال را نیز ناخواسته شکل می دهند. که با اصابت شدید جسمی سخت به سر یکی از دانشجویان خبر فوت وی یکساعت پس از آن در بیمارستان میلاد تهران اعلام میشود که در میان همین درگیریها نیز چند تن از دانشجویان به شدت زخمی و راهی بیمارستانهای اطراف دانشکده میشوند.
روزنامه های شنبه نیز اطلاع رسانی حوادث را شروع کردند . روزنامه ای دانشگاهی در تیتر درشت صفحه اول خود نوشت : «دانشکده پست و مخابرات ایران به خون کشیده شد» و روزنامه ای دیگر  هم افزود: «دفتر تحکیم وحدت یک هفته عزای عمومی اعلام کرد.» .
در دانشگاه های پلی تکنیک، علم و صنعت ، صنعتی شریف، شهید بهشتی ،خواجه نصیر، علامه طباطبایی و دانشگاه تهران تجمع هایی صورت گرفته و عوامل بر پا کننده این تجمعات خواستار حرکت دانشجویان به سمت دانشکده مخابرات و همدردی با دانشجویان این دانشگاه شدند. افراد حاضر در این تجمعات ، در مسیر حرکت خود به سمت میدان آزادی اقدام به سردادن شعارهایی چون «می کشم می کشم آن که برادرم کشت »، «توپ تانک مسلسل دیگر اثر ندارد»، «استاد بی احساس نمیخواییم نمیخواییم» «عزاعزاست امروز، دانشجوی آزاده صاحب عزاست امروز»، «وزارت وزارت واکنش واکنش » و «دانشجوی ستمکش حمایتت می کنیم » کردند که در این میان یک سینما ، بانک های تجارت و سپه ، چند اتوبوس واحد، پمپ بنزین ، ، یک بیمارستان و چند دستگاه خودرو سواری و موتور سیکلت نیز توسط درگیری ماموران با دانشجویان و مردم رهگذر تخریب و یا دچار آتش سوزی شدند.
در این میان پیاده  هایی از تشکلهای دانشجویی و نویسندگی خود را به تظاهر کنندگان رساندند و با توزیع اعلامیه ها و بیانیه هایی سعی در آرامش دانشجویان  و گسترش دامنه اعتراضات در سطح دانشگاهها و دانشکده های تهران را داشتند. در این روز تعدادی از دانشجویان آرام توسط اوباش با چاقو و سنگ و پنجه بکس مورد هجوم قرار گرفتند. در میدان آزادی، خیابان محمد علی جناح،میدان آریاشهر، خیابان فرودگاه مهرآباد، بلوار شهید رحمانی و بلوار دانش، ضرب و شتم دانشجویان ادامه یافت و سه تن از این دانشجویان که مقاومت از خود نشان داده بودند توسط چاقو بشدت مجروح شدند. عصر همین روز صدای تیر اندازی نیز از محوطه دانشگاه به گوش می رسید،
در این میان درپی درخواست وزیر علوم و دستور وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات رییس دانشکده پست و مخابرات به همراه معاونین آن بلافاصله از سمت خود اخراج و برکنار شدند.
در دیگر سو، رسانه های بیگانه و اپوزیسیون خارج کشور که در رؤیای «اعتراضات افسارگسیخته » ابراز خرسندی می کردند، و با ارسال اخبار و گزارش های تند ، سعی در کشانیدن دامنه آشوب ها به دانشگاههای  شهرهای دیگر را نیز داشتند. خبرنگاران و عکاسان روزنامه های دیلی تلگراف ، ال موندو، کیودو، ال پائیس ، لیبراسیون ، فیگارو، پروفیل ، ایشن ایج ، نیویورک تایمز، واشنگتن پست ، کوریره دلاسرا به همراه شبکه های تلویزیونی سی .ان .ان ، ان .بی .سی ، فاکس نیوز، سی .بی .اس ، بی .بی .سی ، الجزیره و خبرگزاری های رویترز، فرانسه ، آسوشیتد پرس ، یونایتدپرس ، فرانس پرس ، در روزهای 20،21و۲۳ این ماه بالاترین حجم اخبار، گزارش ها و تصاویر خود را به سراسر دنیا ارسال کردند، به گونه ای که بسیاری از سران و وزرای آموزش عالی سایر کشورهای دنیا خود را آماده فرستادن پیام تبریک برای وزیر آینده وزارت علوم نموده بودند. در این میان ، تعدادی اساتید فریب خورده خارج کشور هم با بستن چمدان هایشان برای ورود به ایران لحظه شماری می کردند.
حوادث تلخ و عبرت آموز 18،19،20،21و۲۳این ماه به کندی و تلخی می گذشت . روزهایی که دانشجویان فرهیخته دانشکده مخابرات خون دل های فراوانی خوردند و به دستور مجمع تازه تشکیل دانشجویان دانشکده سیاست صبر و سکوت و تحمل را پیشی گرفته بودند. در روز 2۶ این ماه ، پیام هشدار دهنده و آرامش بخش رییس مجمع مرحمی بر زخم های دردناکی  بود که از مخالفان ارزشهای دانشجویی در دانشگاه به آنان رسیده بود.
سرانجام بعد از چندین روز درگیری پس از عزل ریاست و معاونین دانشکده دفتر ریاست جمهوری خبر برکناری وزیر علوم تحقیقات و فناوری به همراه وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات را صادر کرد و خود شخصاً برای پاسخ به سوال نمایندگان مجلس که سه روز پیش درخواست استیضاح ریاست جمهوری را به تصویب رسانده بودند حاضر شد.

 

طنز تلخ بالا هرچند خبری تحلیلی و خیالی از حادثه ایست که هرگز اتفاق نیافتاده اما در صورت ادامه روند فعلی حاکم بر دانشگاه و عدم تدبیر مسئولین ذیربط شاید در یکی از روزهای آینده به وقوع پیوندد.

/ 3 نظر / 7 بازدید
مهران فره راز

با سلام. من مهران فره راز هستم . ۲۴ سال سن دارم و در بلوار ابوذر خيابان پيروزی تهران زندگی می کنم . من يک وبلاگ دارم که تازه درستش کردم ... وبلاگ من تشکیل شده از اخبار و اتفاقات روز دنیاکه خودم بهشون علاقه دارم ... بهتون پيشنهاد مي کنم که نوشته های منو بخونید چون جالبه... و خوشحال ميشم اگر نظری داشتيد برم بنویسید ... از دوستانی هم که به این وبلاگ سر می زنن میخوام که به وبلاگ من هم تشریف بیارن و نوشته های منو بخونن و نظرشونو در مورد نوشته های من به من بگن. با تشکر... مهران فره راز. وبلاگ من :

وحيد

طنر زيبا و عميقی بود انشاالله که فهميده شود