مگر اینترنت هم ملی میشود


اصلاً واژه اینترنت به چه معناست؟

چرا مدیران ما از حول حلیم همیشه در دیگند؟

چرا مدیران ما علی رغم داشتن پیشوند دکتر همگی بیسوادند؟

«اینترنت ملی» شوخی است!؟

سایت اینترنت ملی ایران در امریکا هاست می‌شود!

سال گذشته و با تغییرات دولت، پروژه «اینترنت ملی» توسط مدیران بلندپایه جدید وزارت ارتباطات مطرح شد. طرح مبهمی که در همان ابتدا باعث بروز نظرات مخالف بسیاری از کارشناسان و دست‌اندرکاران شد و حتی نتوانست برای بودجه از مجلس رای لازم را به دست بیاورد.

ب ا این وجود، وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات بودجه‌ای 10 میلیارد تومانی برای این طرح از منابع داخلی خود در نظر گرفت تا عزم جدی خود را برای این طرح نشان دهد.

ا ما نکات مبهم این طرح، عدم وجود توجیه فنی خاص با توجه به نام پرطمطراق این پروژه بود. جالب این که علیرغم شعارهایی که درباره اینترنت ملی توسط مسئولان وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات مطرح می‌شد، کلیات این طرح چنان مبهم است که به نظر غالب کارشناسان، امکان اظهار نظر در باره آن وجود ندارد و مدیران ومسئولان وزارتخانه نیز تنها به کلی‌گویی و بیان فواید این طرح اشاره کرده‌اند وهیچگاه وارد جزئیات آن نشدند.

درباره کلی‌گویی‌هایی که تاکنون انجام شده است،   می‌توان گفت که منظور از اینترنت ملی، راه‌اندازی دیتاسنترهای ایرانی و تقویت شبکه IP‌ کشور به ویژه در بخش internetworking بوده است. این دو پروژه پیش از این نیز   انجام شده است و در زمان دولت قبلی 3 شرکت مجوز راه‌اندازی IDC را از وزارت   ارتباطات و فناوری اطلاعات دریافت کردند که از این بین، 2 شرکت در حال سرویس‌دهی در   مرحله پایلوت هستند .

بحث Internetworking یا سوییچینگ IP در داخل کشور نیز   پروژه‌ای در حد پروژه ملی نیست و تنها نیاز به تنظیمات روترهای موجود در شرکت   فناوری اطلاعات و شرکت زیرساخت دارد .

اما جالب‌ترین نکته در پروژه اینترنت   ملی، سایت رسمی این پروژه ( www.ini.ir ) می‌باشد . این سایت که در چند روز اخیر راه‌اندازی شده است، درباره پروژه اینترنت ملی توضیحات   کلی به زبان انگلیسی ارائه داده است(بدون نسخه فارسی) و در ضمن به کاربران به صورت   رایگان پست الکترونیکی فارسی ارائه می‌دهد .

شاید طراحان این سایت تصور کرده‌اند   که اینترنت ملی ایران را برای خارج از کشور راه‌اندازی می‌کنند !

اما نکته   تاسف بار سایت اینترنت ملی کشور، در میزبانی این سایت است. مدیران وزارت ارتباطات   می‌بایست افتخار کنند که سایت اینترنت ملی ایران در دیتاسنتر the planet واقع در   تگزاس امریکا میزبانی شده است! (اطلاعات مربوط به میزبانی این سایت و دیتاسنتر آن   به طور کامل در انتهای مقاله آمده است) کارشناسان و روزنامه‌نگاران حتما به خاطر   می‌آورند که سال گذشته این دیتاسنتر به دلیل ایرانی بودن سایت «خبرگزاری دانشجویان   ایران(ایسنا)»، اقدام به مسدود کردن سرور این خبرگزاری کرد !

جالب اینجاست که   پهنای باند مرکز تحقیقات مخابرات ایران به عنوان دارنده این سایت، به اندازه یکی از   دیتاسنترهای موجود در ایران است، به طوریکه اگر این مرکز قصد استفاده از   دیتاسنترهای داخلی را نداشت به راحتی می‌توانست با راه‌اندازی سرور در محل مرکز   تحقیقات، این سایت را سرویس‌دهی کند !

علاوه بر این، شرکت فناوری اطلاعات با   هزینه‌های میلیاردی اقدام به راه‌اندازی دیتاسنتر ملی کرده است که استفاده نکردن از   آن لابد تاییدی بر امنیت و قابلیت اطمینان بالای این دیتاسنتر است !

به هر   صورت با توجه به کلیات پروژه اینترنت ملی و خروجی این پروژه تاکنون، به نظر می‌رسد   مسئولان وزارت ارتباطات در تعیین بودجه این طرح، اشتباه بزرگی در تعداد صفرهای آن   داشته‌اند، چرا که چنین طرحی حداکثر با 10 میلیون تومان قابل انجام است و نیاز به 10 میلیارد تومان برای تحقیقات اولیه ندارد !

جای تاسف دارد که واژه مقدس «ملی»   در پروژه‌هایی استفاده می‌شود که حتی در حد طرح‌های یک شرکت خصوصی نیز نیستند و   متاسفانه از این واژه تنها در جهت در اختیار قرار گرفتن منابع مالی و پر اهمیت نشان   دادن طرح‌های مدیران دولتی استفاده می‌شود !

 

/ 0 نظر / 3 بازدید