توسعه از دیدگاه مهندس صمدیانی عضو هیئت علمی دانشکده :

در سمینار علمی توسعه بهره‌گیری از سرویس‌های ارزش افزوده :

توسعه بهره‌گیری از سرویس‌های ارزش افزوده در حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات سیار عنوان سمینار علمی بود که در سالن ویدئو کنفرانس ساختمان شماره یک شرکت مخابرات ایران چهارشنبه پنجم اردیبهشت ماه سال جاری برگزار شد.

به گزارش ستاد خبری در این سمینار که از طریق ویدئوکنفرانس کارشناسان سایر شرکتهای مخابرات استانی شرکت داشتند، مهندس صمدیانی عضو هیئت علمی دانشکده پست و مخابرات سخنرانی کرد.

وی با تشریح وضعیت تجاری فناوری‌های مربوط به نسل‌های ارتباطات سیار به بررسی روند پیشرفت تکنولوژی‌های ان جی ان پرداخت.

مهندس صمدیانی با اشاره به اینکه در شبکه نسل اول فقط صوت ارایه می‌شد گفت: با ورود شبکه نسل دو سرویس‌های دیگری نظیر پیام کوتاه، دسترسی اندک به اینترنت، ارسال ایمیل قابل ارایه بود اما شبکه‌های نسل سه مانند GSM و UMTS با در اختیار گذاشتن پهنای باند بیشتر امکان ارسال کلیپ‌های تصویری، ارسال فیلم، خرید الکترونیکی، برقراری ویدئوکنفرانس و سرویس‌های مالی آنلاین، انتخابات الکترونیکی، دریافت اطلاعات عمومی، آموزش و ایجاد مدرسه مجازی، کتابخانه الکترونیکی و بسیاری از سرویس‌های دیگر برای مشترک فراهم می‌شود.

عضو هیئت علمی دانشکده پست و مخابرات با بیان اینکه 165 اپراتور در سطح جهانی در 70 کشور دنیا به ارایه سرویس UMTS مشغولند به تحلیل وضعیت تجاری در 15 کشور عضو اتحادیه اروپا پرداخت و گفت: ضریب نفوذ ارتباطات سیار در اروپا از مرز 100 درصد گذشته است و همین امر موجب شد تا اپراتورها با سرمایه‌گذاری‌های سنگین و البته با حمایت دولتها به سوی شبکه نسل‌های جدید بروند.

وی افزود: مجموع درآمد سالانه در کشور آلمان 50 میلیارد و در انگلستان 30 میلیارد یورو بوده است که نشان از استقبال بالای مشترکین تلفن همراه در استفاده از سرویس‌های شبکه نسل سه دارد.

مهندس صمدیانی تعداد مشترکین تلفن سیار در جهان را دو میلیارد و 700 میلیون نفر اعلام کرد و گفت: ضریب نفوذ تلفن سیار در جهان 45 درصد است که دو میلیارد و 16 میلیون مشترک از سرویس‌های شبکه نسل آینده یعنی GSM و UMTS استفاده می‌کنند.

وی خاطرنشان ساخت: 84 درصد مشترکین تلفن سیار جهان از فناوری‌های نوین در عرصه ارتباطات استقبال کرده‌اند.

در این سمینار پس از تشریح ویژگی‌های ساختاری و نحوه عملکرد فنی شبکه‌های نسل‌های جدید، مهندس صمدیان به پرسش‌های کارشناسان شرکتهای مخابراتی سراسر کشور که از طریق ویدئوکنفرانس در ارتباطی مستقیم در سمینار شرکت داشتند پاسخ گفت

ضریب نفوذ تلفن همراه در ایران بسیار پایین تر از ضریب جهانی آن می باشد :

عضو هیات علمی دانشکده ی پست ومخابرات تهران، گفت: آموزش و پژوهش در بخش ارتباطات و فناوری اطلاعات و فرهنگ سازی برای استفاده ی مناسب از سرویس های مخابراتی و امکانات ict از جمله پارامترهای دستیابی به اهداف تعیین شده در برنامه های توسعه ی پنج ساله ی چهارم و سند چشم انداز 20 ساله ی کشور بوده و به توجه اساسی نیاز دارد .
«صمد صمدیانی» در گفت وگو با
خبرنگار سرویس ارتباطات خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) در مورد جایگاه صنعت و خدمات ارتباطات و فناوری اطلاعات کشور و مقایسه ی آن با وضعیت سایر کشورها و این که باید برای رسیدن به اهداف تدوین شده در برنامه ی پنج ساله ی چهارم و سند چشم انداز 20 ساله ی کشور چه راه هایی طی شود، اظهار داشت: شاخص های اساسی توسعه یافتگی کشورهای مختلف با پارامتر های اساسی ارتباطات و فناوری اطلاعات از جمله ضریب نفوذ تلفن ثابت و
تلفنهمراه و ضریب نفوذ و میزان دسترسی به اینترنت با سرعت بالا مطرح و هر ساله گزارشات مختلفی با ارزیابی شاخص های مذکور در کشورهای مختلف توسط اتحادیه ی جهانی مخابرات (ITU) ارائه می شود .
وی ادامه داد: یکی از پارامترهای مذکور میزان فراهم کردن
دسترسی به اینترنت از سوی دولتهاست، به عنوان مثال در کشوری مانند کره ی جنوبی به عنوان کشوری پیشرو در فراهم کردن دسترسی به اینترنت با سرعتی بالا، بیشتر منازل مسکونی افراد به اینترنت با سرعت بالا متصل است .
وی، تاکید کرد: با توجه به ضرایب
نفوذ تلفن همراه، ثابت و اینترنت در کشور و مقایسه ی آن با سایر کشورها جای کار زیادی برای دست یافتن به سطح مطلوب استانداردهای جهانی داریم که برنامه ی پنج ساله ی چهارم توسعه ی کشور یکی از گام های اساسی جهت حرکت به توسعه یافتگی در این بخش می باشد، به عنوان نمونه در گزارشات منتشر شده ی اتحادیه ی جهانی مخابرات در مورد وضعیت ضریب نفوذ تلفن همراه در ایران و متوسط های قاره یی و جهانی و چند کشور در پایان سال 2004 میلادی، ضریب نفوذ تلفن همراه در ایران 16/6 درصد، امارات متحده ی عربی 71/84 درصد، ترکیه 99/47 درصد، قاره ی اروپا 50/71 درصد، آمریکا 38/42 درصد و آفریقا 9 درصد می باشد که با توجه به اعداد فوق، ضریب نفوذ تلفن همراه در ایران در مقایسه با ضریب نفوذ جهانی تلفنهمراه و تمام قاره ها کمتر می باشد که امیدواریم با تلاش و همت بیشتر و حداکثر استفاده از متخصصان و تجهیزات داخلی ضریب نفوذ تلفن همراه در ایران قابل مقایسه با وضعیت جهانی و منطقه یی گردد .
وی با بیان این که اصلاح این مقوله به پارامترهای مختلفی نیاز دارد، تصریح کرد:
آموزش و پژوهش در بخش ارتباطات و فناوری اطلاعات و فرهنگ سازی برای استفاده ی مناسب از سرویس های مخابراتی و امکانات ict از جمله ی این پارامترها هستند که به توجه اساسی نیاز دارد .
وی با تاکید بر
اهمیت آموزش نیروی انسانی برای شرکت های فعال در این حوزه، تصریح کرد: سیاست های کلان کشور باید در راستای سرمایه گذاری های هدفمند و تربیت نیروهای متخصص این زمینه و به طور خاص در حوزه ی ict با توجه به حضور اپراتورها و شرکت های خصوصی قرار گیرد و در این راستا وزارت ict می تواند برای تامین با نیروهای مختصص خود در این زمینه به ویژه در دانشگاه ها در دراز مدت سرمایه گذاری کند .
عضو کمیته ی تخصصی
مخابرات دانشگاه جامع علمی و کاربردی افزود: در بخش درون سازمانی نیز آموزش نیروهای شاغل در شرکت های وابسته و دخیل در وزارت ارتباطات با آموزش هایی در سطح تخصصی بالا موجبات رشد و اعتلای این بخش در بحث ict خواهد شد که باید این امر درون سازمانی به خوبی حمایت و پشتیبانی گردد .
صمدیانی خاطر نشان کرد:
پژوهش و تحقیقات از بحث هایی دیگری است که در امر توسعه ی صنعت ict نقش مهمی ایفا می کند، بدین ترتیب وزارت ict در انجام پژوهش های کاربردی و توسعه ی راهبردی باید در جهت هدفمند کردن پژوهش ها به گونه ای عمل کند تا انجام پروژه های پژوهشی با حمایت از محققان و مراکز تحقیقاتی و آموزشی به شکلی هدفمند و با برنامه ریزی انجام شود.

/ 3 نظر / 11 بازدید
آزادی - برابری

دوستان، علی رغم فشارهای امنیتی و بازداشتهای گسترده، دانشجویان آزادی خواه و برابری طلب تجمع خود را به مناسبت روز دانشجو (16 آذر) در دانشگاه تهران هرچه با شکوه تر برگزار کردند. دانشجویان آزادی خواه و برابری طلب اعلام میدارند که تا آزادی کامل تمامی دانشچویان دستگیر شده از پای نخواهند نشست. برای کسب آخرین اخبار و گزارشها از تجمع روز 3 شنبه و وضعیت دستگیر شدگان، از وبلاگ ما دیدن فرمایید.

کمیته‌ی پی‌جوی آزادی دانشجویان دربند

فراخوان خانواده‌های دانشجویان دستگیر شده مراسم 16 آذر سال 86 درموج دستگیری های بی‌سابقه‌ی دانشجویی در آستانه‌ی روز 16 آذر(روز دانشجو) بیش از 30 تن از دانشجویان آزادی‌خواه و برابری‌طلب دانشگاه‌های سراسرکشور بازداشت شده‌اند. شگفت این که 16 آذر که نماد مبارزه با رژیم وابسته‌ی شاهنشاهی و سلطه‌ی بیگانه بوده است از سوی جمهوری اسلامی نیز تحمّل نمی‌شود. آن چه امسال در روز دانشجو روی داد، تکرار همان صحنه‌هایی است که رژیم گذشته هر ساله در برخورد با جنبش دانشجویی ایجاد می‌کرد. گرامی‌داشت روز دانشجو سنت پنجاه و چند ساله‌ی جنبش دانشجویی ایران است و دانشجویانی که امسال به اتّهام برگزاری مراسمی ، با محوریت مخالفت با جنگ و تحریم، بازداشت شده‌اند در زمره‌ی شریف‌ترین فرزندان این آب و خاک‌اند. ما خواهان آزادی سریع و بی قید و شرط فرزندان اسیر خود هستیم. کمیته‌ی پی جوی آزادی دانشجویان دربند

navid

بله موافقم ما را با نام بزرگترين وبلاگ دانشجويي در ايران اضافه نماييد و خبر بدين.